MEDNARODNI DAN BELE PALICE

Mednarodna zveza slepih je leta 1970 razglasila 15. oktober za mednarodni dan bele palice.  Bela palica je po vsem svetu priznana kot simbol slepote. Palica je obenem tudi zelo pomemben pripomoček, ki slepi osebi zagotavlja varno hojo, saj z njeno uporabo slepi in slabovidni prepoznavajo ključne predmete v okolju, ovire, strukture tal, vzpetine itd. Sočasno je palica najočitnejši znak, da je njen lastnik slep ali slaboviden in ima s tem posebne potrebe in pravice. Iz podatkov Svetovne zdravstvene organizacije je razvidno, da se kar 285 milijonov ljudi srečuje s hujšimi okvarami vida, med njimi je 19 milijonov slepih ali slabovidnih otrok. V Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije stremijo k temu, da bi imeli vsi slepi in slabovidni enake možnosti za samostojno in družbeno koristno življenje. Vsi slepi in slabovidni si prizadevajo za izobraževanje družbenega okolja o njihovih potrebah in posebnih pogojih, ki jih potrebujejo za delo in udejstvovanje na vseh področjih njihovega življenja in prav bela palica je simbol njihove neodvisnosti in avtonomnosti.
Za nas so takšni mednarodni dnevi še posebej pomembni. Kljub vsemu, da se vsak dan trudimo ponuditi vsem našim otrokom z različnimi zahtevami dejavnosti, s katerimi nadgrajujemo njihova močna področja in razvijamo ter gradimo njihova malo manj močna področja, nas takšni dnevi, kot je današnji, opomnijo na njihovo raznolikost, čarobnost, bogastvo, vrednost, enakost in enakopravnost. Če citiram Malega princa: »Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno.« V tem stavku je mnogo resnice in ljubezni. Lepo je videti z očmi, opazovati barve, obraze, naravo, vendar pa, če resnično želimo začutiti vse to, pa venomer zapremo oči in opazujemo s srcem.

Pa naj bo današnji in vsak drug dan prav takšen. Čuteč, topel, srčen.

Špela Cesar

Ta vnos je bil objavljen v 2020 - 2021, Dogaja se. Zaznamek za trajno povezavo.