20.NOVEMBER – SVETOVNI DAN OTROKA

Na današnji dan, 20. novembra, slavimo otroke in si prizadevamo, da bi ustvarili svet, v katerem bi bili vsi otroci lahko srečni. VSI. Vsi srečni. Sliši se čudovito, mar ne?

Kako lepo bi bilo, če bi nam  31 let star podpis Konvencije o otrokovih pravicah predal magično paličico in ustvaril povsem nov sistem, v katerem bi lahko zgradili svet najlepših izkušenj za vse otroke. Znani filozof Jean Piaget je v svojem raziskovanju otrok in mladostnikov izbral interakcijo s fizičnim svetom kot ključno za njihov kognitivni razvoj. Otrokov odnos s fizičnim svetom je povezava, ki je neizogibna in mu je pravica vsekakor odvzeta, če mu tega ne omogočimo. Tudi Lev Vygotsky je postavil pod osnovna načela za optimalni razvoj otroka formalne in neformalne pogovore z odraslimi. Pomembnost otrokove participacije in aktivnosti v vsakdanjem občutenju delovanja sveta ni samoumevna. Je naša dolžnost in odgovornost, da otrokom to podarimo. Zdi se, da je v tem času, v katerem vsi občutimo, da smo prikrajšani marsikaterih pravic, veliko težje VSEM otrokom priskrbeti ravno tiste najosnovnejše pravice, ki so zapisane v Konvenciji za otrokove pravice – pravica do izobraževanja, pravica do igre in prijateljev. Poleg vseh nalog, ki so nam bile v zadnjem času dodeljene, je precej nemogoče odigrati tudi vlogo otrokovega vrstnika in se nadejati k uspešnosti le-te. In verjemite mi, ni vam potrebno. Je pa pomembno, da otroku pokažemo in ponudimo prostor brez očitkov, strahu, neodobravanja, prostor, v katerem ne bo diskriminacij, nasilja in pomanjkanja, prostor, v katerem otroku ne bi bila odvzeta izkušnja svobode. Zavedajmo se,  da smo trenutno mi tisti, preko katerih se naši otroci učijo, doživljajo, osmišljajo, spreminjajo, rastejo, se spotikajo in zmagujejo, gradijo sebe skozi domišljijo in igro, so pogumni in samozavestni, a hkrati dovolj močni, da so ranljivi. Mi smo njihov svet. Preko nas spoznavajo sebe v svetu in zlagajo temelje za svojo vstopnico v širša obzorja.

Kakšen svet bi radi podarili otroku in v kakšnem svetu bi radi, da otroci zgradijo svoj svet?

Jaz prav gotovo nasmejan in poln sladoleda!

Učiteljica Špela Cesar

Ta vnos je bil objavljen v 2020 - 2021, Dogaja se. Zaznamek za trajno povezavo.